Psycholog i trener Kamila Olga | 10 SPOSOBÓW ABY ZACZĄĆ SKUTECZNIE DZIAŁAĆ i to już! -cz. I
566
post-template-default,single,single-post,postid-566,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

10 SPOSOBÓW ABY ZACZĄĆ SKUTECZNIE DZIAŁAĆ i to już! -cz. I

10 SPOSOBÓW ABY ZACZĄĆ SKUTECZNIE DZIAŁAĆ i to już! -cz. I

JEST CI CIĘŻKO? WĄTPISZ? CZUJESZ, ŻE JUŻ NIE MASZ SIŁY I MASZ OCHOTĘ TO WSZYSTKO RZUCIĆ W „CIEMNY KĄT”, MYŚLISZ O REZYGNACJI? To zapamiętaj sobie dzisiejszą datę, bo właśnie teraz dodamy Ci sił. Koniec z marudzeniem, zwlekaniem. Czas na Ciebie i Twoje działanie jest TERAZ!

Oto moje 10 SPOSOBÓW ABY ZACZĄĆ SKUTECZNIE DZIAŁAĆ i to już!

Codziennie w Twojej głowie powstaje kilkanaście wspaniałych pomysłów, codziennie może zastanawiasz się co by było gdyby? Codziennie może analizujesz i wyczekujesz odpowiedniego momentu aby coś zmienić, ulepszyć?

A może ten moment właśnie nadszedł i czas na odważny Twój ruch?

Czemu jednak wciąż stoisz w miejscu?

I tak oto stajemy oko w oko z jedną z najczęstszych obecnie występujących dolegliwości-Panią Zwłoką.

Za Panią Zwłoką bacznie kroczy lęk i zwątpienie oraz nieśmiało dołącza do nich niepewność. I tak idą oto odważnie, dumnie, aż bezczelnie taranując sobie drogę przez nasze marzenia. Okrutnie tłamszą ich coming out i nim te zdążą się wyswobodzić to na nowo lądują na półkę z napisem „do realizacji w innym terminie”. Smutne ale niestety bardzo prawdziwe. Już od dłuższego czasu wielu badaczy zadaje sobie pytanie czemu ludzie nie podejmują wysiłków aby zrealizować swoje zamierzenia albo z jakich powodów tak szybko z nich rezygnują?

Czy nasze marzenia wydają nam się aż tak niedoścignione?

Odpowiedź nie jest taka prosta ale jedno jest pewne – KIEPSKO znosimy porażkę. Jeśli coś nam się nie uda za pierwszym razem, a my naszykowaliśmy się przecież na pewny sukces to poczucie przegranej jest dla nas jak bardzo trudnym doznaniem. To wyjątkowo „paskudne” uczucie znamy bardzo dobrze, prawda?

Co zrobić, aby zacząć skutecznie działać i przegonić wszystkie niepowodzenia z naszych myśli za przeszłych historii?

  1. AKCEPTACJA I GŁĘBOKI WDECH

Jeśli więc doświadczyłeś niepowodzenia ( łagodnie powiedziawszy 🙂 ) czy też liczyłeś na znacznie większy efekt swoich działań i teraz czujesz znaczny spadek chęci i motywacji to w tej chwili, w tym momencie, w tej właśnie sekundzie :WEŹ GŁĘBOKI WDECH. USPOKÓJ ODDECH. ZAMKNIJ NA CHWILĘ OCZY I POCZUJ JAK SWOBODNIE POWIETRZE PRZEPŁYWA PRZEZ CIEBIE. Cokolwiek Ci się nie przytrafiło i jakkolwiek nie było by to bolesne i trudne to należy to już do przeszłości. To już historia. Stało się i kropka. Każdy dzień kończy się o północy. Rozdrapywanie niepowodzeń do niczego twórczego nie prowadzi ale akceptacja już tak.

 

  1. ODRÓB SWOJĄ LEKCJE I WYCIĄGNIJ WNIOSKI

Zaakceptuj, że wszystko co się wydarzyło w Twoim życiu jest już historią. Teraz możesz z niej wyciągnąć wnioski, cenne wskazówki. Naucz się swojej lekcji.

Czy wiesz, znasz już anegdotę o sławnym odkrywcy Thomasie Edisonie i wynalezieniu żarówki? Kiedy Edison wraz ze swoim zespołem rozpoczął pracę nad udoskonaleniem żarówki[1] wiedział jaki ma cel, wiedział co chce osiągnąć i wiedział jak dużo pracy go czeka.

Kiedy jednak po kolejnych próbach zakończonych totalnym fiaskiem zgłosił się do niego dziennikarz i zapytał:

-Panie Eriksonie, czy nie czas już dać sobie spokój? Jeżeli dobrze kalkuluje to już Pana 1032 porażka, prawda?

Na te słowa podobno Erikson spoważniał i spokojnym tonem odpowiedział:

-Mój Drogi to nie jest moja 1032 porażka… Ja już wiem jakie 1032 rozwiązanie nie jest po prostu dostatecznie skuteczne.

Po czym Erikson wrócił do pracy i w 1878 roku opatentował udoskonaloną żarówkę…

Porażka to nie powód do ujmy czy zwątpienia to po prostu doświadczenie, które możesz wykorzystać i… ruszyć dalej!

 

  1. ZAMIEŃ MARZENIA W CELE

To prostsze niż myślisz! Na prawdę!

Kiedy składamy komuś życzenia, wciąż mówimy i „życzę Ci spełnienia marzeń” (jeśli za kimś wyjątkowo przepadamy dodajemy jeszcze –WSZYSTKICH MARZEŃ) i czujemy się doskonale. Tymczasem nie ma takiej możliwości aby jakiekolwiek nasze marzenia czy plany spełniły się bez naszego aktywnego udziału. Jeśli czegoś na prawdę chcesz to sięgnij po to. Jest początek roku więc idealna pora aby zacząć. Jak wyznaczyć cele, które spełnią się w 2017, a nie będą tylko w sferze planów?

Na początek zrób listę 10 celów/marzeń „mniejszych” i „większych” jakie pragniesz urzeczywistnić w 2017 roku. Wypisz je na dużej kartce.

MOJE CELE 2017r.

  • 1.
  • 2.
  • 3…

Gdy już to zrobisz – zaznacz z nich jeden, który jest dla Ciebie AKTUALNIE NAJWAŻNIEJSZY. Zaznacz go bardzo wyraźnie. Następnie przepisz swój cel w  formie pytania. Inaczej zadaj swojemu umysłowi „prace domową” aby obmyślił jak najwięcej sposobów, metod na udzielenie odpowiedzi. Zapytaj bliskie Ci osoby jak one odpowiedziałyby na to pytanie. Twoje pytanie o realizacje marzenia to Twój pierwszy, duży krok na drodze po sukces.

 

CIEKAWOSTKA

Czy wiesz, że w 1979r. na Uniwersytecie Harvarda zapytano studentów ostatniego roku, ilu z nich ma spisane cele. Większość, jak się domyślasz odpowiedziała, że ma je w głowie… Tylko 3% przyszłych absolwentów miało je jasno określone i zapisane. Po kilku latach okazało się że Ci, którzy spisali swoje zamierzenia, 10-krotnie częściej odnosili sukces niż pozostali! Można wierzyć lub też nie w tą opowieść ale moim zdaniem zdecydowanie korzystniej jest spróbować, bo co jeśli to faktycznie się sprawdza?
[1] Warto także wspomnieć, że Edison tylko udoskonalił żarówkę. Odkrywcom żarówki był Joseph Wilson Swan. Edison opatentował swoją żarówkę rok później niż Swan, który uczynił to w 1878 roku.

 

Koniec Części I

Część II już w ten czwartek :-)!

Do napisania! 

No Comments

Post A Comment