FAQ, czyli…

Najczęściej zadawane pytania

  • Ile minut trawa jedna sesja psychoterapii?

    Jedna sesja psychoterapii oraz sesja z psychologiem trwa całe 60 minut (1 godzina).

  • Ile sesji z psychologiem należy odbyć, aby rozwiązać problem?

    Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna i zależy wielu czynników. Zwykle czas trwania wsparcia psychologicznego możemy już oszacować po pierwszej sesji. Znaczy to, że już po pierwszej sesji będziesz wiedzieć jaka ilość sesji może być wskazana, aby osiągnąć trwały efekt.

  • Czym różni się konsultacja psychologiczna od psychoterapii?

    Konsultacja psychologiczna, sesja psychologiczna to spotkanie podczas którego klient omawia, szuka rozwiązania wraz z psychologiem (osoba, która ukończyła studia na poziomie magisterskim na uczelni wyższej). Sesja może mieć charakter doraźny- szybka interwencja- na kryzys, trudność lub stanowić rozpoczęcie pewnego cyklu wsparcia psychologicznego. W takim wypadku na pierwszej sesji, wraz z psychologiem omawiana jest szacowana liczba potrzebnych spotkań, aby rozwiązać problem. Psychoterapia także opiera się na relacji terapeutycznej oraz obejmuje cykl spotkań. Sesje psychoterapeutyczne prowadzi psychoterapeuta (osoba, która ukończyła studia podyplomowe z zakresu określonego nurtu psychoterapii) w określonym nurcie terapeutycznym lub holistycznym. Psychoterapia stanowi proces, który trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, czasem nawet lat.

  • Kto korzysta z pomocy psychologa i psychoterapii
    w gabinecie i online?

    Z pomocy psychologa a także psychoterapii korzystają osoby dorosłe i nastoletnie, dzieci które potrzebują wsparcia, pomocy, poszukują rozwiązań.

    Do psychologa zawsze warto się zgłosić, kiedy odczuwamy niepokój, coś nas trapi, lub pojawiają się trudności i pytania, którym trudno jest sprostać. Wsparcie psychologa może okazać się pomocne dla każdej osoby. Nie ma tutaj znaczenie wiek czy też płeć. Pamiętaj, o każdym problemie warto rozmawiać.

  • Co, jeśli wstydzę się przyjść do psychologa?

    To jak najbardziej naturalne, że w pierwszym odruchu obawiamy się ujawnić nasze trudności i problemy. Pamiętaj jednak, że to odczucie szybko minie podczas spotkania. Psycholog to osoba bardzo empatyczna, życzliwa i skoncentrowana na tym, aby wesprzeć Cię w znalezieniu rozwiązania.

  • Czym się kierować w wyborze psychologa?

    Wybór specjalisty, który spełni nasze oczekiwania i okaże się pomocny to niekiedy nie lada wyzwanie. Podczas poszukiwań specjalisty warto wyszukać rekomendacje i opinie, jakimi charakteryzuje się praca specjalisty oraz zasięgnąć informacji o jego doświadczeniu zawodowym. W Polsce Ustawa o zawodzie psychologa jeszcze nie obowiązuje, dlatego w praktyce możemy spotkać psychologów, którzy poza swoją wiedzą i umiejętnościami zdobyli także wykształcenie w wybranym nurcie psychoterapeutycznym oraz psychoterapeutów, którzy nie są psychologami. Po umówieniu się na konsultacje i odbytym pierwszym spotkaniu, decyzja o wspólnej pracy terapeutycznej będzie już znacznie prostszą.

  • Jak wygląda wizyta u psychologa?

    Spotkanie z psychologiem polega na rozmowie. Zwykle podczas pierwszej wizyty koncentrujemy się na Twojej aktualnej sytuacji i omawiamy wspólnie cele dalszej pracy. Staram się dowiedzieć na czym polega dokładnie Twoje wyzwanie i jakie masz oczekiwania. Nasze spotkanie to rozmowa, która pomaga, wyjaśnia, zmienia perspektywę. Nie musisz się do niej przygotowywać. Przyjdź i poczuj się swobodnie.

  • Jak wygląda konsultacja/sesja on-line z psychologiem?

    Spotykamy się on-line poprzez jedną z wybranych aplikacji- np. Zoom czy Skype, czy wiadomość tekstowa (e-meil lub Messenger). Po wykupieniu konsultacji, na wskazany adres meilowy otrzymujesz link. W dniu umówionej konsultacji należy go kliknąć i automatycznie rozpocznie się konsultacja on-line. Podczas konsultacji, dbam abyś czuł się jak najlepiej. Gwarantuje, zgodnie z zasadami etyki zawodu psychologa – poufność i zrozumienie. Nikt nam nie przerywa, rozmawiamy swobodnie. Czas konsultacji, to czas, który poświęcam tylko Tobie. Jeśli jesteś rodzicem, to proszę zadbaj aby nie słyszały naszej rozmowy dzieci. Wybierz taki moment w ciągu dnia, w którym będziesz się mógł czuć się swobodnie i w pełni skoncentrować na naszej rozmowie. To ważne.

  • Czy to prawda, że psycholog jest zobowiązany zachować
    w tajemnicy wszystko co mówię?

    Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Poufność, dyskrecja i szacunek do omawianych sytuacji i klienta to podstawowa zasada obowiązująca psychologów oraz psychoterapeutów. Wyjątki dotyczą okoliczności gdy psycholog dowiaduje się o przestępstwie, zagrożeniu czyjegoś życia lub zdrowia. Sąd może zwolnić psychologa z tajemnicy.

  • Czy psycholog może wystawić mi receptę na leki oraz zwolnienie lekarskie?

    Psycholog nie ma takich uprawnień. Tylko lekarz może wystawić receptę na leki czy wypisać druk L4. Dokumentacja, jaka może być sporządzona przez psychologa to np. opinia psychologiczna, która jest wydawana na życzenie klienta.

  • Co jeśli mieszkam w innym mieście lub kraju niż psychoterapeuta?

    Odległość od specjalisty może okazać się kłopotem. W przypadku osób, które mieszkają za granicą lub miejscu, gdzie dojazd do Trójmiasta są ograniczone proponuje zawsze konsultacje on-lin. Ten rodzaj sesji poprzez Internet także jest skuteczny i przynosi pozytywne efekty. Ze swojej praktyki mogę powiedzieć, że dzięki udogodnieniom Internetu miałam okazje prowadzić konsultacje on line nie tylko w innych miastach, ale także na innych kontynentach. Bardzo często mam klientów z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec.

  • Czy lepsza jest psychoterapia i pomoc psychologiczna Online, czy stacjonarnie?

    Tutaj nie ma jednej odpowiedzi. W sytuacji, kiedy dojazd do gabinetu nie stanowi kłopotu, to zawsze proponuje spotkanie w trybie stacjonarnym. Niemniej, jeśli jest możliwe jedynie spotkanie on-line, to nie znaczy wcale, że będzie ono mniej skuteczne. Wszystko zależy od sytuacji. Bywa, że dobrym rozwiązaniem jest przyjazd osobisty na pierwsze spotkanie, a kolejne kontynuowane są poprzez komunikatory internetowe np. Zoom czy Messenger.